Master European - International Europe Class Union

Go to content

Main menu:

Master European

OUR CHAMPIONS

2000 - BARCELONA - SPAIN
1. Joseph Ramon Aragay - ESP
2. Helen Montilla -ESP
3. Pieter van Laer -ESP

2001 - BAD SAAROW - PIESKOW - GERMANY
1. Jean Luc Labonne - FRA
2. Eva Skorepova - CZE
3. Jean-Paul Terret - FRA

2002 - POSUMAVI - CZECH REPUBLIC
1. Pieter van  Laer -BEL
2. OLaf Koppin - GER
3. Jean-Luc Labonne - FRA

2003 - BISCAROSSE - FRANCE
1. Olaf Koppin - GER
2. Miroslav Cenet - CZE
3. Jean-Paul Terret - FRA

2004 - BURGENLÄNDISCHER Y.C. - AUSTRIA
1. Soeren Johnsen - DEN
2. Pieter van Laer - FRA
3. Vaclav Novotny - CZE

2005 - POZNAN - POLAND
1. Soeren Johnsen -DEN
2. Pieter van Laer - FRA
3. Severine Blondet - FRA

2006 - SKIVE - DENMARK
1 Søren Johnsen DEN
2 Severine Blondet FRA       
3 Anja Fiedler GER

2007 - GIRONA - SPAIN
1. Helen Montilla - ESP
2. Séverine Blondet - FRA
3. Ariadna Herrándiz - ESP

2008 - QUIBERON - FRANCE
1. Jean-Luc Labonne - FRA
2. Severine Blondet - FRA
3. Vincent Pham - FRA

2009 - LAC DE LA PLATE TAILLE - BELGIUM
1.Pieter Van Laer - EL
2. Jean-Luc Labonne - FRA
3. Birgit Harder - GER

2010 - GARDA - ITALY
1. Smesny Marek - CZE
2. Vincent Pham - FRA
3. Patrick Chevalier - FRA

2012 - GARDA - ITALY
1. Carlos Masdevall Jr. - ESP
2. Hellen Montilla - ESP
3. Pieter Van Laer - BEL

2013 - BREST - FRANCE
1. Perrine Darroux - FRA
2. Severine Blondet - FRA
3. Jean Luc Labone - FRA


2014 - Nieuwpoort - BEL
MEN                                /                       WOMEN
1. Soren Johnsen - DEN                             1. Susanne Sailer - GER
2. Martin Kotte - GER                             2. Katja Muller - GER
             3. Jerzy Sztyk - POL                          3.  Astrid Dumenceau  - BEL   

2015 - Platja d'Aro - ESP
1. Pol Rivas - ESP -                           1. ASeverine Blondet - FRA
2. Soren Johnsen - DEN                 2. Astrid Dumenceau - BEL
3. Robert Moner - FRA                 3. Maggie Alonso - ESP

2016 - Kamien Pomorski - POL
1. Soren Johnsen - DEN                1. Weronika Glinkiewicz - POL
2. Par Abrahamsson - SWE                           2.Anja Fiedler - GER
3. Wojciech Bromka - POL                         3. Katje Muller - GER


Back to content | Back to main menu