World - men - International Europe Class Union

Go to content

Main menu:

World - men

OUR CHAMPIONS

2017 - BLANES - ESP

1. Sven Stadel - ESP -
2. Lars Johan Brodkorb - NOR
3. Fabian KIRCHHOFF - GER


2016 - TORBOLE - ITA
1. Valerien Lebrun - FRA
2. Lars Johan Brodkorb - NOR
3. Kristian Praest - DEN

2015 - ARENDAL - NOR
1. Lars Johan Brodkorb - NOR
2. Emil Munch - DEN
3. Oscar Bengston - SWE

2014 - LA ROCHELLE - FRA
1. Lars Johan Brodkorb - NOR
2. Pau Schilt - ESP
3. Sylvain Notonier - FRA

2013 - SONDERBORG - DENMARK
1. Mathias Livbjerg - DEN
2. Lars Johan Brodkorb - NOR
3. Pau Schilt - ESP

2012 - L'ESCALA - SPAIN
1. Gerard Marin - ESP
2. Sylvain Notonier - FRA
3. Nicholas Fadler Martinsen - NOR


2011 - GRAVEDONA - ITALY
1. Tobias Hemdorff - DEN
2. Gerard Marin - ESP
3. Magnus Andersen - NOR


2010 - ARKÖSUND - SWEDEN
1. Sven Stadel - ESP
2. Tobias Hemdorff - DEN
3. Kaarle Tapper - FIN

2009 - BREST - FRANCE
1. Thomas Ribeaud - FRA
2. Sven Stadel Seiler - ESP
3. Anders Carlson - SWE

2008 - SANTO ANTONIO - PORTUGAL
1. Teemu Rantanen - FIN
2. Kristian SKarseth - NOR
3. Charlie Ekberg - SWE

2007 - WORKUM - THE NETHERLANDS
1. Mathias Mollat - NOR
2. Jean-Christophe Gache - FRA
3. Sven Stadel -ESP

2006 -SKOVSHOVED - DENMARK
1. Sven Stadel - GER
2. Victor Bergström - SWE
3. Jakob Ege Friis - DEN

2005 - RIZHAO - CHINA
1. Jesus Rogel Sanches -ESP
2. Jiang Linuhua - CHN
3. Sven Stadel - GER


2004 - CAGLIARI - ITALY
1. Christopher Gundersen - NOR
2. Arvid Claeson - SWE
3. Michael Risor - DEN

2003 - CADIZ - SPAIN
1. Fredrik Svensson - SWE
2. Oscar Claeson - SWE
3. Christopher Gundersen - NOR


2002 - ROYAL HAMILTON CLUB - CANADA
1. DEN2 Sören Johnsen
2. ESP436 Gerard Martin
3. ESP104 Pablo Arandia


2001 - VILAMOURA - PORTUGAL
1. Sören Johnsen - DEN
2. Valerian Lebrun - FRA
3. Jo Richard Aasvang - NOR

2000 - SALVADOR DA BAHÍA - BRAZIL
1. Mats Wang Hansen - NOR
2. Sören Johnsen - DEN
3. Axel Netterlid - SWE


1999 - MORNINGTON -AUSTRALIA
1. Sören Johnsen - DEN
2. Peter Santen - SWE
3. Dennis Dengsoe - DEN


1998 - TRAVEMÜNDE - GERMANY
1. Sören Johnsen - DEN
2. Jacek Zbierski - POL
3. Wouter van Catz - NED

1997 - SAN FRANCISCO - USA
1. Christoffer Sundby - NOR
2. Laurent Guillemette - FRA
3. Jesper Melling - DEN


1996 - PALMA DE MALLORCA - SPAIN
1. Johan Molund - SWE
2. Christoffer Sundby - NOR
3. Rasmus Terp - DEN

1995 - NORT SHORE CITY NEW ZEALAND
1. Mattias Rham - SWE
2. Johan Molund - SWE
3. Carl Johan Akeson - SWE

1994 - LA ROCHELLE - FRANCE
1. Mattias Rahm - SWE
2. Xavier Revil - FRA
3. Johan Molund - SWE


1993 - KALOVIG - DENMARK
1. Olivier Baches - FRA
2. Peder Ronholt - DEN
3. Johan Molund - SWE

1992 - IZOLA - SLOVENIA
1. Petri Karto - FIN
2. Potohar Samo - SLO
3. Peer Moberg - NOR

1991 - BUZIOS - BRAZIL
1. Stefan Rahm - SWE
2. Henrik Wallen - SWE
3. Kim Christensen - DEN

1990 - LIVORNO - ITALY
1. Jyrki Taiminen - FIN
2. Matteo Binetti - ITA
3. Ricardo Zabell - ESP

1989 - OXELÖSUND - SWEDEN
1. Serge Kats - NED
2. Stefan Rahm - SWE
3. Jan Christiansen - DEN

1988 - Nieuwpoort - BELGIUM
1. Serge Kats - NED
2. Kim Christensen - DEN
3. Raimo Selen - FIN


1987 - CROZON MORGAT - FRANCE
1. Thomas Johansson - SWE
2. Kim Christensen - DEN
3. Sören Eselrup - DEN


1986 - HELSINKI - FINLAND
1. Niklas Bechvid - SWE
2. Niels Schjoth - DEN
3. Kim Christensen - DEN

1985 - TONSBORG - NORWAY
1. Ole Peter Polleb - NOR
2. José Carlos Frau - ESP
3. Johan Petterson - SWE


1984 - KIEL - GERMANY
1. Joachim Helmich - GER
2. Bo Petersen - DEN
3. Hans Riber - DEN


1983 - FUENGIROLA - SPAIN
NO VALID

1982 - MONFALCONE - ITALY
1. Marco Pirinoli - FRA
2. Peter Dykes - SWE
3. Lenmart L. Junggren - SWE


1981 - HORN - HOLLAND
1. Tom Jungell - FIN
2. Henrik Eklund - FIN
3. Christian Lunde - SWE

1980 - HELSINKI - FINLAND
1. Lars Christensen - NOR
2. Erik Noret - FRA
3. Hans Wallen - SWE

1979 - LA ROCHELLE - FRANCE
1. Claude Jeandot - FRA
2. Christian Hervet - FRA
3. Jonas Häggblom - SWE


1978 - SHOVSHOVED - DENMARK
1. Jonas Häggblom - SWE
2. Hans Watten - SWE
3. Peter Nerenst - DEN

1977 -
1. Christian Lunde - SWE
2. Kim Christensen - DEN
3. Luc van Keirsbilk - BEL

1976 - MALMÖ - SWEDEN
1. Claude Jeandot - FRA
2. Kim Christensen - DEN
3. Pierre Saint-Jean - FRA


1975 - CAN PASTILLA - Palma de Mallorca - SPAIN
1. Pierre Saint-Jean - FRA
2. Christian Lunde - SWE
3. Dan Persson - SWE


1974 - MORTEN - NORWAY
1. Yves Silvestro - FRA
2. Klaus D. Schultz - GER
3. Pierre Saint-Jean - FRA


1973 - BANDOL - FRANCE
1. Frederic Russo - FRA
2.Yves Silvestro - FRA
3. Claude Jeandot - FRA


1972 - NYBORG - DENMARK
1. Christian Hervet - FRA
2. Rolland Chutin - FRA
3. Jörgen Holm Nilsen - DEN


1971 - RATZEBURGERSEE - GERMANY
1. K.D. Schultz - GER
2. François de Harlez - BEL
3. J. P. Bernard - BEL

1970 - FLUSSEN - HOLLAND
1. Paul Maes - BEL
2. Hervey - FRA
3. C. Maes - BEL


1969 - TOULON - FRANCE
1. Stafler - FRA
2. Demoulin J. FRA
3. Devillers - FRA


1968 - MADEIRA - PORTUGAL
1. Paul Maes - BEL
2. Stafler - FRA
3. Cospen - FRA


1967 - OSTENDE - BELGIUM
1. M. Lambot - FRA
2. Paul Maes - BEL
3. Van Godtsenhoeven - BEL


1966 - ANTIBES - FRANCE
1. Paul Maes - BEL
2. P. Van Genabeek - BEL
3. Bartoli - FRA
Back to content | Back to main menu